Blogposty
Solarpunk w Jazdowie autorstwa Asi Kaniewskiej na jej blogu 19czwartych to zapis spotkania, które odbyło się w sierpniu 2021 roku i miało za zadanie wprowadzić osoby uczestniczące w temat solarpunku. W trakcie prelekcji wywiązała się ciekawa dyskusja, między innymi na temat optymizmu w literaturze oraz „aplikowalności” solarpunka w prawdziwym świecie.
Ekofikcje - blog o fantastyce, ekologii, zmianach klimatu, apokalipsie i utopiach, ma również swój fanpage na Facebooku
Wideo
Kanał YouTube Myśleć Głębiej często porusza tematy solarpunkowe, a w szczególności:
Kindness is punk as fuck - Błażej Jaworowski o Solarpunku na Konline 2022.
Narracje technologiczne: solarpunk, cyberpunk, popkultura - Paweł Ngei o niewypowiedzianych na głos wartościach obecnych w głównym nurcie kultury, o tym co nam sugerują, na co każą przymknąć oczy - i jak wpływają na nasze życie. Filozofikon 2021.
solarpunkowy piątek w GilotynaTV - luty 2024 - wywiad Żubra z GilotynaTV z Pawłem Ngei na temat Solarpunka
Jak pisać solarpunk? Utopia vs konflikt dramatyczny - kwiecień 2024 - esej wideo Mataj Fiction / Mateusza Wyszyńskiego eksplorującego możliwe fabuły opowieści solarpunkowej
Audio
- Audycja “Dancing in Dystopia” Asi Kaniewskiej w Radiu Kapitał. Czwarty odcinek skupia się na wprowadzeniu do solarpunku. Usłyszycie w nim o definicji, początkach i inspiracjach nurtu, jego literaturze i estetyce… A także o tym, czy sama estetyka bez „przekazu” wnosi coś lepszego do świata. W odcinku znalazło się tez miejsce na muzykę współgrającą z solarpunkową filozofią.
Inicjatywy
Solarpunkowy Konkurs Optymistycznej Fikcji Klimatycznej był konkursem literackim dla młodzieży w latach 2020 i 2022, w ramach którego powstały tłumaczenia wielu z dostępnych na tej stronie opowiadań
Opowiadanie Światów Fundacji Wielozmysły, rozpoczęty w 2022 roku projekt skierowany do młodzieży, mający na celu stworzenie solarpunkowego słuchowiska. To w ramach “Opowiadania…” powstało otwarte tłumaczenie Naukowych Aspektów Pacyficznej Apokalipsy dostępne na tej stronie.
W prasie
Solarpunk w “Jutronautach” Wyborczej - wywiad Jakuba Kibitlewskiego z Pawłem Ngei, dostępny za paywallem
Solarpunk. Przypominając sobie nadzieję - esej Pawła Ngei w Miesięczniku ZNAK, dostepny za paywallem. Oprócz ogólnego opisu ruchu mówi o potrzebach przepracowywania traum i kontraście z longtermizmem.
Solarpunk - ekologiczna utopia Anny Łagan z 10go numeru Smokopolitana (2017, dostepny za darmo) wspominaja też więcej o polskim kontekście fantastycznym, dotąd zdominowanym raczej przez prawicę i myśli neoliberalne.
Solarpunk – ruch społeczny, który może przemówić do ludzi bardziej niż akcje Ostatniego Pokolenia Sebastiana Luc-Lepianki (2024) odnosi Solarpunka do protestów klimatycznych i przygląda się jego relacji z kapitalizmem.
Publikacje Naukowe
- Słoneczna synergia słowa i działania. Ruch solarpunkowy w Polsce - Kajetan Poniatyszyn - Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis - Studia de Cultura 15(2) 2023 - Celem artykułu jest zbadanie synergii słowa i działania w polskim ruchu solarpunkowym. W początkowej części autor omawia solarpunk jako podgatunek literatury science fiction o dużym potencjale futurologicznym, będący formą humanistyki zaangażowanej. Następnie skupia się na opisaniu ruchu solarpunkowego oraz analizuje go w ramach badań nad fandomem. W ostatniej części autor charakteryzuje trzy obszary działalności polskiego ruchu solarpunkowego – literacki, popularyzatorski oraz aktywistyczny.
- New Maps of Hope: Common Motifs and Narrative Structures in Solarpunk Stories - Michał Klata - Zagadnienia Rodzajów Literackich 65, 3. 57–71.
- Solarpunk–w stronę świetlanej przyszłości - Dariusz Piechota - Annales Universitatis Mariae Curie‑Skłodowska. Sectio FF 1. 133–144.