Poniżej znajdziecie ilustracje solarpunkowe objęte licencją CC-BY-SA 4.0, których możecie używać w swoich projektach, również komercyjnych - pamiętając jedynie o podpisaniu autora!
Barbórka 2077
Ilustracja Katarzyny “Panny N.” Witerscheim pierwotnie ukazała się w artykule “Jutronautów” Wyborczej w 2022 roku. Przedstawia ona możliwą przyszłość klimatyczną Śląska, za jedną z polskich zahaczek:
Gdy na Śląsku zamknięto wszystkie kopalnie, wiele osób myślało, że region zupełnie straci swoją tożsamość. Nikt nie przewidział, że z początkowo tylko kilku kursów obsługi elektrowni wiatrowych Śląsk stworzy nową historię o sobie. Po kilkunastu latach Ślunska Godka stała się de-facto oficjalnym językiem serwisantów wiatraków w kraju, a Barbórka - europejskim Świętem Wiatru.
Mimo, że Barbórka ma miejsce 4go grudnia, na ilustracji widać zielone wzgórza - symbol zmian, jakie nas czekają.
Wioska na platformie wiertniczej
Ilustracja autorstwa kolektywu Commando Jugendstil przedstawia kolorową wioskę zbudowaną na opuszczonej platformie wiertniczej, niewykorzystywanej już w świecie bez paliw kopalnianych.
Kolorowa stołówka
Ilutracja autorstwa The Lemonaut przedstawiająca kolorową i pełną życia scenę z jednej z Zahaczek Solarpunkowych:
Stołówka w odizolowanej placówce naukowej / środowiskowej, gdzie naukowcy, inżynierowie, kucharze i pracownicy obsługi pokazują sobie nawzajem swoje ludzkie oblicze, jednocześnie pamiętając o tym, jak ważna jest ich rola tutaj i jak trudne warunki panują na zewnątrz (np. czyszczenie oceanów z plastiku, mierzenie poziomu lodu na biegunie północnym itp.).
Dom kultury
Kolejna ilustracja The Lemonaut przedstawiająca niegdyś mały Dom Kultury, teraz centrum “odnajdywania się na nowo” po utracie profesji i tożsamości:
Dom kultury początkowo założony, by pomóc górnikom w zdobyciu nowych umiejętności i znalezieniu innej pracy, teraz stał się miejscem nieoficjalnych „pielgrzymek” ludzi dążących do odnalezienia swojej roli w życiu i poznania historii od tych, którzy taką przemianę przeżyli.
Program kulinarny
Tym razem The Lemonaut zilustrowała jedną z mniej utopijnych, a bardziej dramatycznych zahaczek. Nie jest to wizja przyszłości do której dążymy, ale wśród pandemii i globalnych problemów infrastrukturalnych może być czymś, co napotkamy.
Grupa kucharzy, dietetyków i nauczycieli, których zadaniem jest tworzenie i promowanie dobrze dopracowanej i smacznej kuchni wegańskiej/wegetariańskiej w świecie przeżywającym szok kulturowy związany z brakiem niedrogiego mięsa. Czy uda im się powstrzymać masową panikę i zamieszki?
Krawcy
The Lemonaut wyobraża sobie, jaką rolę będzie pełniło krawiectwo w naszej odżywalnej przyszłości - wizualizując warsztat krawiecki w Afryce Subsaharyjskiej. Na podstawie Zahaczki:
Nowy Krawiec dołącza do społeczności, która nie miała takiego eksperta przez ostatnich kilka lat. W świecie zdecentralizowanej produkcji nie są już oni tylko rzemieślnikami, ale nauczycielami, ekspertami materiałoznawstwa, projektantami mody i tłumaczami kultur, dbając, by ubiór nie uraził nikogo w trakcie podróży. Czy społeczność zaakceptuje swojego nowego Krawca, znacznie mniej tadycyjnego od swojego poprzednika? Które z jego zachowań poruszyło wszystkich?
Drewniany blok mieszkalny
Wizja odżywalnego, drewnianego bloku mieszkalnego przyszłości stworzona przez Scan101 i The Lemonaut. Został on zbudowany z myślą o społeczności, posiadając mnóstwo przestrzeni wspólnych, a jego dach pokryty jest panelami słonecznymi i ogródkami warzywnymi doglądanymi przez mieszkańców. Ilustracja zainspirowana przez Zahaczkę:
Społeczność świeżo wprowadziła się do nowego, drewnianego, odżywalnego i udopornionego na zmiany klimatu bloku mieszkalnego. Został on zaprojektowany, by pomóc im stworzyć wspólnotę i zbliżyć się do siebie nawzajem. Dla części mieszkańców jest to szczyt marzeń, podczas gdy inni mierzą się z szokiem kulturowym. Wszyscy z nich stracili swoje poprzednie domy w pożarach, powodziach i programach przesiedleniowych. Kiedy dorośli stawiają czoła trudnym emocjom, ich dzieci z radością eksplorują fascynujące zakamarki budynku.